FIT-OUT wnętrz komercyjnych - na co zwrócić uwagę w obszarze HVAC?

Grażyna Kopestyńska - 16 Września, 2023 - 6 minut czytania

Firma budowlana, przygotowując się do wykonania nowej aranżacji pomieszczeń, zwykle dobiera sobie podwykonawców w branży sanitarnej i elektrycznej.

Które elementy są najbardziej istotne, żeby zakończyć prace sukcesem?


Czasami zatrudniamy dobrze znane już firmy, ale zdarza się, że musimy rozpocząć prace z zupełnie nowym podwykonawcą.


Pracując wiele lat z różnymi firmami budowlanymi, widzieliśmy jakie elementy są dla nich najważniejsze, tak aby prace przebiegły bez zbędnych nieporozumień, w terminie oraz w założonym budżecie.

1. Projekt


Wykonanie każdej aranżacji zaczyna się od wykonania projektu. Firma budowlana dostaje taki projekt i na jego bazie wykonuje prace lub – jak coraz częściej się zdarza - wykorzystując informacje od klienta, uwzględniające przewidywane zmiany, samodzielnie opracowuje projekt architektoniczny.

Projekt architektury to nie koniec. Należy jeszcze wykonać projekty branżowe i tak jeśli chodzi o instalacje sanitarne są to projekty wentylacji, ciepła i chłodu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych (w zależności od zakresu prac). Na każdym obiekcie napotykamy odmienną sytuację


- Najłatwiej jest, gdy posiadamy projekty HVAC istniejących aranżacji w wersji elektronicznej, co umożliwia jedynie wprowadzenie niezbędnych zmian.

- Drugą opcją jest sytuacja, w której posiadamy podkład architektoniczny w wersji elektronicznej, natomiast projekty instalacji są dostępne w wersji papierowej. W takim przypadku projektant HVAC musi ręcznie nanosić cały istniejący układ instalacji oraz dokonywać wymaganych zmian.


- Najmniej korzystną sytuacją jest całkowity brak projektów branżowych instalacyjnych. W takim przypadku konieczne jest dokonanie inwentaryzacji istniejących instalacji, naniesienie ich na plan architektoniczny i wprowadzenie zmian zgodnie z nową aranżacją.

Jak widać projekt projektowi nierówny – każda z opcji różni się kosztem i terminem wykonania projektu i warto to ustalić na początku współpracy.

Ważną rzeczą jest zapytanie zlecającego czy potrzebne są w tym projekcie uzgodnienia z rzeczoznawcami bhp, ppoż. Jeśli tak, to należy przewidzieć dodatkowe koszty, ale również może to wpłynąć na zmiany w prowadzeniu instalacji.


Zdarzyło nam się, że w trakcie uzgodnień z rzeczoznawcą, trzeba było całkowicie zmienić trasę prowadzenia przewodów albo dołożyć pewne elementy.

Istotnym elementem jest również projekt powykonawczy i należy pamiętać, żeby wykonawca instalacyjny dołączył wszystkie certyfikaty użytych materiałów i urządzeń.

Nie masz projektu instalacji HVAC?

Skontaktuj się z nami, przygotujemy wycenę prac, łącznie z wykonaniem projektu.

2. Instalacje wentylacyjne


Instalacje te doprowadzają odpowiednie ilości świeżego powietrza do pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

Największym wyzwaniem w wykonaniu tych instalacji jest to, żeby na danym piętrze było wystarczająco dużo tego powietrza.

Zdarzało nam się, że najemca chciał, aby w biurach przebywało więcej osób niż to jest możliwe ze względu na ilość świeżego powietrza na powierzchni przebywania tych ludzi (call center). To stwarza poważny problem, bo budynek zwykle nie może już dołożyć dodatkowych ilości powietrza.

W rezultacie pracownicy pracujący w warunkach niedostatecznej ilości świeżego powietrza, zwłaszcza w biurach bez możliwości otwarcia okien, szybko odczuwają zmęczenie i senność, co negatywnie wpływa na ich wydajność pracy.


Kolejnym często występującym przypadkiem w trakcie realizacji nowej aranżacji jest sytuacja, w której dwa lub trzy pomieszczenia, pierwotnie przeznaczone dla 2-3 osób każde, zostają zamienione na sale konferencyjne mogące pomieścić 24-30 osób.


Możemy łatwo sobie wyobrazić, że musi zostać doprowadzona większa ilość powietrza, jednak często pomija się fakt, że wiąże się to również ze zwiększeniem rozmiarów kanałów wentylacji nawiewno-wyciągowej.


Zdarzyło się, że taka sala konferencyjna znajdowała się na końcu powierzchni, co skutkowało koniecznością wymiany całego kanału wentylacyjnego biegnącego wzdłuż korytarza na trzykrotnie większy. Proces ten obejmował demontaż starego kanału oraz montaż nowego, pojawiały się tez trudności z dostępnością miejsca na większy kanał w suficie podwieszanym.

Warto zwrócić uwagę na wentylację pożarową w danym budynku i zastanowić się, czy na powierzchni konieczne do wykonania są prace związane z tą instalacją?

Warto to wiedzieć przed wykonaniem prac, ponieważ znacząco rzutuje to na termin i koszty wykonania prac.

3. Instalacje klimatyzacyjne


Przy nowych aranżacjach konieczne jest dokładne przestudiowanie rozmieszczenia urządzeń grzewczo-chłodniczych oraz przeliczenie ich wydajności, aby zapewnić pracującym na danej powierzchni ludziom komfort termiczny.

Obecnie coraz częściej obserwujemy, że jedno urządzenie grzewczo chłodnicze przypada na jedno okno, co usprawnia podział pomieszczeń w nowym układzie.

Niemniej jednak zdarza się, że w niektórych przypadkach po zmianach aranżacyjnych, urządzenie to pozostaje poza danym pomieszczeniem (często jest to jednostka umieszczona nad sufitem podwieszonym). W takich sytuacjach, w trakcie prac instalacyjnych, konieczne jest przeniesienie tego urządzenia wraz z dokonaniem podłączeń do systemu wentylacji, ciepła, chłodu i odprowadzania skroplin.


Wracając do sali konferencyjnej umieszczonej na końcu powierzchni. W takiej sytuacji, istnieje prawdopodobieństwo, że niezbędne będzie również zastąpienie obecnych urządzeń klimatyzacyjnych większymi modelami oraz wymiana rurociągów wody lodowej i ciepła technologicznego na przewody o większych przekrojach, aby zaspokoić potrzeby związane z obsługą znacznie większej ilości osób.

Jeśli na aranżowanej powierzchni znajduje się serwerownia, to powinna ona być wyposażona w zdublowany układ chodzenia, zazwyczaj w postaci niezależnych splitów, aby w razie awarii jednej jednostki klimatyzacyjnej druga mogła automatycznie przejąć jej rolę.

4. Instalacje wodno-kanalizacyjne


Z tymi instalacjami zwykle nie ma problemów, jeśli tylko wymieniamy biały montaż.


W niektórych przypadkach, gdy konieczne jest dodanie kuchni lub łazienki w obszarze pozbawionym istniejącej instalacji kanalizacji, sięgamy po rozwiązania w postaci niewielkich przepompowni ścieków.


Czasami stajemy przed dylematem, czy wykonać przewiert w podłodze i prowadzić rury kanalizacyjne piętro niżej, do najbliższego pionu, czy też zdecydować się na zastosowanie przepompowni. Jeśli istnieje techniczna możliwość prowadzenia rur z naturalnym spadkiem, zawsze preferujemy to rozwiązanie, nawet jeśli wiąże się z wyższymi kosztami. Niemniej jednak, pompy przepompowni często ulegają awariom, co może przysporzyć problemów użytkownikowi.


Warto zwrócić uwagę na instalację tryskaczową budynku i zastanowić się, czy na powierzchni konieczne do wykonania są prace związane z tą instalacją.

5. Instalacja automatycznej regulacji


Realizację tej instalacji czasami wykonujemy samodzielnie, ale zdarza się również, że robi to firma elektryczna. Warto wyjaśnić to na etapie początkowej współpracy, ponieważ może się okazać, że przemieszczamy klimakonwektor, a brakuje kogoś, kto mógłby odpowiednio dostosować jego sterowanie.

6. Pomiary i regulacje


Po zakończeniu prac przeprowadzamy pomiary i regulacje ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego, tak aby zgadzały się one z projektem (akceptowalna odchyłka wynosi 15%).

Może również zaistnieć potrzeba przeprowadzenia pomiarów poziomu hałasu w pomieszczeniach lub regulacji wydatków na instalacji wody lodowej i ciepła technologicznego.

Warto to wiedzieć na początku współpracy, ponieważ znacząco rzutuje to na termin i koszty wykonania prac.

Wnioski:


Przy wycenie prac instalacyjnych dla nowej aranżacji oraz tworzeniu harmonogramu ich realizacji istnieje wiele aspektów, które mają na to wpływ. Oszacowanie tego na podstawie samej powierzchni w metrach kwadratowych jest trudne, dlatego zawsze istotne jest dokładne wyjaśnienie szczegółów i analiza związanych z tym elementów.

technowent o nas
Grażyna Kopestyńska
Inżynier i właściciel Technowent
technowent o nas
Grażyna Kopestyńska
Inżynier i właściciel Technowent

PLANUJESZ MODERNIZACJĘ INSTALACJI HVAC?

Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci możliwe rozwiązania.

Trzymaj telefon pod ręką!
Nasz specjalista zadzwoni do Ciebie w ciągu godziny!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wypełniania formularza.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.